Повсюдна електрифікація нинішнього виробництва несе в собі потенційну електричну небезпеку. Джерелами даної небезпеки є електрифіковане обладнання, електромережі, інструмент, побутова електротехніка, цифрові й орг. пристрої, які функціонують від електромереж. Випадки ураження електричним струмом людини становить відносно малий відсоток (якщо порівнювати з іншими видами травматизму на виробництві), але кажучи про травми з важким і смертельним результатом, електротравматизм стоїть на одному з перших місць.
Велика кількість електротравм (близько 55-65%) трапляється при роботі з установками які працюють від напруги до 1000 В. Причиною цього факту є широке застосування даного електрообладнання та відносно слабкий рівень підготовленості людей працюючих на ньому. Електрообладнання, що працює з напругами вище 1000 (В) порівняно менше, а його обслуговуванням займається кваліфікований персонал. Це, у свою чергу, значно зменшує ймовірність нещасних випадків і електротравм.
При ураженнях струмом людини, електрика має такий вплив:
1. Електролітичний
2. Термічний
3. Біологічний
Електролітичний вплив - під впливом електричного струму на живий організм в ньому відбувається розкладання і перерозподіл хімічних елементів, що перебувають у рідкому середовищі. Такими середовищами є кров, лімфа та інші органічні рідини. У результаті подібного електричного впливу відбувається сильне порушення фізико-хімічного складу, як самих рідких середовищ, так і живої тканини людини в цілому.
Термічний вплив - людське тіло являє собою провідник з певним опором, а як ми пам'ятаємо: при проходженні електричного струму через провідник на ньому виділяється тепло. При невеликих значеннях струму тепловим впливом можна знехтувати, а от коли значення струму досягають одиного, десятки і сотні ампер, його дія здатна викликати сильні опіки і порушення як зовнішніх, так і внутрішніх ділянок тіла.
Біологічний вплив - являє собою збудження і подразнення тканин організму, а це, у свою чергу, викликає мимовільні, спазматичні скорочення м'язових тканин. З них найбільш небезпечні скорочення діафрагми легенів і серцевих м'язів. Як і в попередніх випадках, біологічний вплив струму породжує різні порушення в організмі: зупинку серця, припинення дихання, больовий шок, втрату свідомості та інше.
Слід виділити
найбільш поширені види електротравм:1.
Електричний опік - це тілесне ушкодження людського організму, викликане термічним контактом з високою температурою, причиною якого є електрика.
Залежно від умов виникнення розрізняються
три види опіків:
-
Струмовий (контактний) опік виникає у випадку протікання електроструму через людське тіло після прямого дотику людини до струмоведучих частин електросистем. Цей різновид опіку трапляється зазвичай в установках відносно малих напруги живлення - до 2000 (В) і викликає, в основному, опіки шкіри (зовнішні пошкодження).
-
Дуговий опік виникає у разі попадання на людину електричної дуги. При цьому прямого проходження струму крізь тіло людини немає, як правило, такі опіки з'являються в слідстві випадкових коротких замикань в електрообладнанні з напругою від 220 (В) і до 6 (кВ). Для прикладу можна навести ситуацію робіт (під напругою) в щитах, при проведенні електротехнічних вимірювань приладами (через неуважність або помилки).
-
Змішаний опік, це наслідок одночасного впливу обох факторів (струмовий і дугового). Він утворюється, зазвичай, в електроустановках високої напруги харчування - понад 1 кВ. При такому варіанті опіку дуга створюється між токонесущей частинами і самою людиною, ну а електрострум, що має досить великі величини (від кількох до десятків ампер), протікає крізь людину. У даному випадку травматизм має досить важкий характер і часто справа доходить навіть до летального результату.
2.
Електричні знаки (знаками струму, електричні мітки) - це ще один різновид електротравм виникають після ураження електричним струмом. Він представляють собою чіткі плями сіруватого або ж жовтувато-блідого кольору знаходяться на поверхні шкіри. Вони мають округлену або ж овальну форму з невеликим по центру поглибленням. Розміри електричних знаків зазвичай складають близько одного-п'яти міліметрів. Електричні знаки безболісні, а їх виведення закінчується благополучно. З часом уражені ділянки тіла повністю відновлюються. Електричні знаки з'являються приблизно у двадцяти відсотків постраждалих від впливу електроструму.
3.
Металізація шкірного покриву - цей вид електротравм з'являється, коли в результаті спалаху при короткому замиканні найдрібніші частинки розплавленого металу проникають під шкіру. Уражена ділянка шкірного покриву стає шорстким і має жовтувато-темний колір. У деяких випадках можна спостерігати почервоніння шкіри. Даний вид ураження з часом сходить і металізована ділянка шкіри набуває звичайний вигляд. Також повністю сходять і хворобливі відчуття (якщо вони були).
На цьому тему: ураження людини електричним струмом: різновиди, вважатимемо закінченою.
P.S. У силу того, що будь-якій людині властиво помилятися (та до того ж по багато разів на день), повністю уникнути електротравматизму і нещасних випадків навряд чи вийде, а от звести їх до мінімуму цілком реально. Просто будьте уважні і обережні працюючи з електрикою.