2. Видати наряд, розпорядження.
3. Оформити бланки перемикань (за необхідності).
4. Одержати дозвіл на підготовку і допуск.
5. Прибути до електроустановки і переконатись, що це саме та електроустановка.
6. Вивести за межі електроустановки працівників, яким не доручено готувати робоче місце.
7. Вимкнути комутаційні апарати.
8. Закрити на замки приводи комутаційних апаратів.
9. Вивісити заборонні плакати.
10. Приєднати до "землі" переносні заземлення.
11. Перевірити відсутність напруги.
12. Заземлити і вивісити плакати "Заземлено".
13. Огородити і вивісити плакати на огородженнях (конструкціях).
14. Допустити бригаду до роботи.
Перед виконанням будь-яких дій в електроустановках необхідно пам’ятати, що на місці, перед початком роботи в електроустановках, у першу чергу слід перевірити за написами найменування електроустановки, приєднання і назву апарата, на якому потрібно виконати операції. Робити це по пам’яті категорично забороняється. За "роботу по пам’яті" уже розплатилася своїм життям значна кількість досвідчених працівників. Пам’ятайте про це! Ситуація і схеми можуть зазнати змін у будь-який час, а працівник може і не знати цього. Головною оперативною особою є диспетчер.
"Роботи в діючих електроустановках слід проводити за нарядом, розпорядженням та у порядку поточної експлуатації".
Форма наряду наведена у додатку до ПБЕЕ. На сайті наведена форма письмового розпорядження, яка відповідає вимогам визначення терміна "Розпорядження" (розділ 3 ПБЕЕ). Оскільки у визначенні цього терміна записано, що розпорядження можна видавати в усній або письмовій формі, то наведену форму розпорядження слід розглядати як рекомендаційну. На підприємствах можуть розроблятись інші форми розпоряджень або взагалі не застосовуватись.
Зручність письмової форми розпорядження полягає у тому, що бланк розпорядження дозволяє записувати будь-яку кількість розпоряджень, але при цьому слід врахувати вимогу ПБЕЕ: "Розпорядження має разовий характер, термін його дії визначається тривалістю робочого дня (зміни) виконавців". Термін "разовий характер" означає, що необхідно давати дозвіл на кожне окреме розпорядження, а не на всі відразу. Дозвіл на виконання наступного розпорядження можна давати тільки після одержання повідомлення про виконання попереднього розпорядження. Допускається видавати одне розпорядження для роботи почергово на кількох електроустановках (приєднаннях).
Реєстрація розпоряджень (письмових і усних) є обов’язковою і проводиться у Журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями. Крім цього, наведена у Посібнику форма письмового розпорядження передбачає письмову фіксацію проведення цільового інструктажу. Окремо слід пояснити виконання робіт за розпорядженнями для ОВБ. Згідно з ПБЕЕ вимагається призначення керівника робіт, які виконуються за нарядами або розпорядженнями. Більшість робіт з усунення пошкоджень ОВБ виконує за розпорядженнями, які необхідно видавати і оформляти відповідно до вимог ПБЕЕ (реєстрація в журналі обліку робіт, визначення змісту роботи, заходів безпеки, призначення керівника робіт тощо).
У той же час Правилами виконання оперативних перемикань в електроустановках введено термін "Розпорядження на перемикання", яке видається усно і визначає мету перемикань і послідовність їх виконання. Розпорядження на перемикання фіксуються тільки в оперативних журналах і не оформлюються в журналах обліку робіт за нарядами і розпорядження.
У зв’язку із зазначеним слід чітко розуміти різницю між "розпорядженнями на виконання певних робіт в електроустановках" і "розпорядженнями на виконання оперативних перемикань" та різницю між порядком їх оформлення, у тому числі і проведення цільового інструктажу та реєстрації, про що уже було сказано вище.
Підготовка робочого місця полягає у виконанні технічних заходів працівниками зі складу оперативних або оперативно-виробничих працівників.
Працівники, які не беруть участі в підготовці робочого місця, повинні перебувати за межами електроустановки.
Підготовка робочого місця згідно з визначенням належить до оперативного обслуговування електроустановок, і її можуть виконувати тільки працівники, які включені до списку оперативних та оперативно-виробничих працівників і посадових осіб, що мають право ведення оперативних переговорів і перемикань. Диспетчер може видавати дозвіл на підготовку робочих місць лише працівникам, які включені до вищезазначеного списку.
Завдання на підготовку робочих місць фіксується в оперативному журналі без запису в журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями, оскільки це лише підготовка до робіт, які будуть виконуватись за нарядами(розпорядженнями). Останнє обов’язково слід реєструвати у журналах.
Операції з підготовки робочих місць виконується згідно з вимогами Правил виконання оперативних перемикань, згідно з якими один працівник безпосередньо виконує операції, а другий — контролює його дії. Залежно від складності операцій з підготовки робочих місць вони можуть виконуватись поопераційно, за бланками або програмами перемикань.
Під час підготовки робочих місць слід також врахувати вимогу Правил виконання оперативних перемикань про обов’язковість включення до бланків перемикань найважливіших перевірочних дій:
– перевірку на місці положення вимикачів перед операціями з роз’єднувачами;
– перевірку відсутності напруги перед заземленням обладнання.